Home » Entertainment » Philippine Showbiz » 2012 PMPC Star Awards for TV Nominees
PMPC-Star-Awards-for-TV-2012-150x150

2012 PMPC Star Awards for TV Nominees

PMPC Star Awards for TV 2012 150x150 2012 PMPC Star Awards for TV Nominees

The Philippine Movie Press Club (PMPC) salute excellence in national TV programming produced by the several TV networks, presenting top honors annually at PMPC Star Awards for TV.

PMPC Star Awards for TV 2012The PMPC announced recently the nominees of the 26th Star Awards for TV 2012. PMPC will give away 43 trophies only for the best in the field of television.

The 2012 Star Awards for TV will be held on November 18 at the Henry Lee Irwin Theater of Ateneo De Manila University. It will be broadcast on ABS-CBN’s Sunday’s Best on November 25.

Here is the complete list of nominees for the 2012 PMPC Star Awards for TV:

Best TV Station

  • ABS-CBN 2
  • Aksyon TV
  • RPN-9
  • GMA-7
  • GMA News TV
  • IBC-13
  • NBN-4
  • Net 25
  • Studio 23
  • TV5
  • UNTV 37

Best Drama Series

  • 100 Days To Heaven (ABS-CBN)
  • Amaya (GMA-7)
  • Budoy (ABS-CBN)
  • Dahil Sa Pag-ibig (ABS-CBN)
  • Munting Heredera (GMA-7)
  • Sa Ngalan Ng Ina (TV5)
  • Walang Hanggan (ABS-CBN)

Best Drama Actor

  • Coco Martin, Walang Hanggan (ABS-CBN)
  • Dingdong Dantes My Beloved (GMA-7)
  • Eddie Garcia, Babaeng Hampaslupa (TV5)
  • Gerald Anderson, Budoy (ABS-CBN)
  • Jericho Rosales, Dahil Sa Pag-ibig (ABS-CBN)
  • Piolo Pascual, Dahil Sa Pag-ibig (ABS-CBN)
  • Richard Gomez, Walang Hanggan (ABS-CBN)

Best Drama Actress

  • Dawn Zulueta, Walang Hanggan (ABS-CBN)
  • Helen Gamboa, Walang Hanggan (ABS-CBN)
  • Janice de Belen, Budoy (ABS-CBN)
  • Nora Aunor, Sa Ngalan Ng Ina (TV 5)
  • Rochelle Pangilinan, Amaya (GMA-7)
  • Susan Roces, Walang Hanggan (ABS-CBN)
  • Xyriel Manabat, 100 Days To Heavem (ABS-CBN)

Best Child Performer

Bugoy Carino, E-Boy (ABS-CBN)
Jillian Ward, Luna Blanca (GMA 7)
Louise Abuel, 100 Days To Heaven (ABS-CBN)
Mona Louise Rey, Munting Heredera (GMA-7)
Xyriel Manabat, 100 Days To Heavem (ABS-CBN)
Yogo Singh, Walang Hanggan, (ABS-CBN)
Zaijian Jaranilla, Ikaw ang Pag-ibig (ABS-CBN)

Best Comedy/Gag Show

Banana Split (ABS-CBN)
Bubble Gang (GMA-7)
Goin’ Bulilit (ABS-CBN)
Pepito Manaloto (GMA-7)
Show Me Da Manny (GMA-7)
Toda Max (ABS-CBN)
Tweets For My Sweet (GMA-7)

Best Comedy Actor

Jose Manalo, The Jose and Wally Show Starring Vic Sotto (TV5)
Michael V, Pepito Manaloto (GMA-7)
Ogie Alcasid, Bubble Gang (GMA-7)
Robin Padilla, Toda Max (ABS-CBN)
Roderick Paulate, Tweets For My Sweet (GMA-7)
Vhong Navarro, Toda Max (ABS-CBN)
Vic Sotto, The Jose and Wally Show Starring Vic Sotto (TV5)

Best Comedy Actress

Angel Locsin, Toda Max (ABS-CBN)
Angelica Panganiban, Banana Split (ABS-CBN)
Manilyn Reynes, Pepito Manaloto (GMA-7)
Marian Rivera, Tweets For My Sweet (GMA-7)
Nova Villa, Tweets For My Sweet (GMA-7)
Pokwang, Toda Max (ABS-CBN)
Rufa Mae Quinto, Bubble Gang (GMA-7)

Best Single Performance by an Actor

Arjo Atayde, Maalaala Mo Kaya “Bangka” episode (ABS-CBN)
Gerald Anderson, Maalaala Mo Kaya “Jacket” episode (ABS-CBN)
JM de Guzman, Maalaala Mo Kaya “Balot” episode (ABS-CBN)
Noni Buencamino, Maalaala Mo Kaya “Sapatos” episode (ABS-CBN)
Phillip Salvador, Maalaala Mo Kaya “Ensaymada” episode (ABS-CBN)
Piolo Pascual, Maalaala Mo Kaya “Traysikel” episode (ABS-CBN)
Robin Padilla, Maalaala Mo Kaya “Kuweba” episode (ABS-CBN)

Best Single Performance by an Actress

Angel Aquino, Maalaala Mo Kaya “Manika” episode (ABS-CBN)
Brenna Garcia, Maalaala Mo Kaya “Cards” episode (ABS-CBN)
Gina Preno, Maalaala Mo Kaya “Sapatos” episode (ABS-CBN)
Iza Calzado, Maalaala Mo Kaya “Cross Stitch” episode (ABS-CBN)
Jane Oineza, Maalaala Mo Kaya “Manika” episode (ABS-CBN)
Maricel Soriano, Untold Stories Mula Sa Face To Face “Baldadong Puso” episode (TV5)
Sylvia Sanchez, Maalaala Mo Kaya “Aswang” episode (ABS-CBN)

Best New Female Tv Personality

Divine Lee, Extreme Makeover Home Edition (TV5)
Isabelle Daza, Eat Bulaga! (GMA-7)
Janine Gutierrez, Together Forever (GMA-7)
Jasmine Curtis Smith, Nandito Ako (TV5)
Karen Reyes, Toda Max (ABS-CBN)
Myrtle Sarrosa, Toda Max (ABS-CBN)
Ryzza Mae Dizon, Eat Bulaga! (GMA-7)

Best New Male Tv Personality

Arjo Atayde, Maalaala Mo Kaya “Bangka” episode (ABS-CBN)
Harvey Bautista, Goin’ Bulilit (ABS-CBN)
Khalil Ramos, Princess And I (ABS-CBN)
Kiko Estrada, Tween Hearts (GMA-7)
Michael Pangilinan, Walang Tulugan With The Master Showman (GMA -7)
Richard Yap, My Binondo Girl (ABS-CBN)
Slater Young, Wansapantaym “Magic Shoes” episode (ABS-CBN)

Best Drama Anthology

Maynila (GMA-7)
Real Confessions (TV5)
Star Confessions (TV5)
Untold Stories Mula sa Face To Face (TV5)

Best Musical/Variety Show

ASAP 2012 (ABS-CBN)
Hey It’s Saberday (TV5)
Party Pilipinas (GMA-7)
Sarah G Live (ABS-CBN)
Sessions On 25th Street (Net 25)
Sunday Funday (TV5)
Walang Tulugan With The Master Showman (GMA-7)

Best Male TV Host

Allan K, Eat Bulaga! (GMA-7)
Billy Crawford, ASAP 2012 (ABS-CBN)
German Moreno, Walang Tulugan With The Master Showman (GMA-7)
John Lloyd Cruz, ASAP 2012 (ABS-CBN)
Luis Manzano, Sarah G Live (ABS-CBN)
Ryan Agoncillo, Eat Bulaga! (GMA-7)
Vic Sotto, Eat Bulaga! (GMA-7)

Best Female TV Host

Julia Clarete, Eat Bulaga! (GMA-7)
KC Concepcion, ASAP 2012 (ABS-CBN)
Pia Guanio, Eat Bulaga! (GMA-7)
Regine Velasquez-Alcasid, Party Pilipinas (GMA-7)
Sarah Geronimo, Sarah G Live (ABS-CBN)
Toni Gonzaga, ASAP 2012 (ABS-CBN)
Zsa Zsa Padila, ASAP 2012 (ABS-CBN)

Best Public Service Program

Ako Ang Simula (ABS-CBN)
Imbestigador (GMA-7)
Legal Forum (GMA News TV)
Public Atorni: Asunto O Areglo (TV5)
Salamat Dok (ABS-CBN)
Wish Ko Lang! (GMA-7)
XXX (ABS-CBN)

Best Public Service Program Host

Anthony Taberna, Karen Davila, Atty. Potchy Labog – Ako Ang Simula (ABS-CBN)
Arnold Clavio – Rescue (GMA-7)
Bernadette Sembrano, Alvin Elchico – Salamat Dok (ABS-CBN)
Julius Babao, Pinky Webb, Anthony Taberna – XXX (ABS-CBN)
Mike Enriquez, Imbestigador (GMA-7)
Atty. Persida Acosta, Publi Atorni: Asunto O Areglo (TV5)
Vicky Morales, Wish Ko Lang! (GMA-7)

Best Reality/Game Show

Amazing Cooking Kids (GMA-7)
Best Men (GMA News TV)
Game ‘N Go (TV5)
I Dare You (ABS-CBN)
It’s Showtime (ABS-CBN)
Manny Many Prizes (GMA-7)
Wil Time Bigtime (TV5)

Best Reality/Game Show Host

Judy Ann Santos, Junior Master Chef Pinoy Edition (ABS-CBN)
Luis Manzano, Kapamilya Deal Or No Deal (ABS-CBN)
Sharon Cuneta & Derek Ramsay, The Biggest Loser Pinoy Edition (ABS-CBN)
Toni Gonzaga, Bianca Gonzalez, & Robi Domingo, Pinoy Big Brother Unlimited (ABS-CBN)
Vic Sotto, Who Wants To Be A Millionaire (TV5)
Vice Ganda, Anne Curtis, Vhong Navarro, Billy Crawford, Karylle, Kim Atienza, Jugs Jugueta, Teddy Corpuz, Ryan Bang, Jhong Hilario, Coleen Garcia, Joy Rendon – It’s Showtime (ABS-CBN)
Willie Revillame, Mariel Rodriguez, Camille Villar, Lovely Abella, Shalani Soledad, Sugar Mercado, Beybisaya – Wil Time Bigtime (TV5)

Best Talent Search Program

ASOP (A Song Of Praise) Music Festival (UNTV 37)
Promil Pre-School I-Shine! Talent Camp (ABS-CBN)
Protégé: The Battle For The Big Break (GMA-7)
Talentadong Pinoy (TV5)
Talentadong Pinoy Kids (TV5)

Best Talent Search Program Host

Dimples Romana, Xian Lim, Matteo Guidicelli – Promil Pre-School I-Shine! Talent Camp (ABS-CBN)
Luis Manzano & Billy Crawford – Pilipinas Got Talent (ABS-CBN)
Dingdong Dantes, Ogie Alcasid & Jennylyn Mercado – Protégé: The Battle For The Big Break (GMA-7)
Richard Reynoso & Toni Rose Gayda – ASOP (A Song Of Praise) Music Festival (UNTV 37)
Ryan Agoncillo – Talentadong Pinoy (TV5)

Best Youth-Oriented Show

Bagets Just Got Lucky (TV5)
Good Vibes (ABS-CBN)
Growing Up (ABS-CBN)
Klasrum (UNTV 37)
LUV U (ABS-CBN)
Together Forever (GMA-7)
Tween Hearts (GMA-7)

Best Educational/Children Show

Batibot (TV5)
Born To Be Wild (GMA-7)
Convergence (NET 25)
Kabuhayang Swak Na Swak (ABS-CBN)
Kusina Master (GMA-7)
Matanglawin (ABS-CBN)
Pinoy Explorer (TV5)

Best Educational/Children Show Host

Aga Muhlach – Pinoy Explorer (TV5)
Bong Revilla Jr. – Kap’s Amazing Stories (GMA-7)
Chef Boy Logro – Kusina Master (GMA-7)
Chris Tiu – I-Bilib (GMA-7)
Dimples Romana & Bobby Yan – Kabuhayang Swak Na Swak (ABS-CBN)
Kiko Rustia & Dr. Neilsen Donato – Born To Be Wild (GMA-7)
Kim Atienza – Matanglawin (ABS-CBN)

Best Celebrity/Showbiz Oriented Talk Show

Gandang Gabi Vice (ABS-CBN)
Kris TV (ABS-CBN)
Sharon Kasama Mo Kapatid (TV5)
Showbiz Central (GMA-7)
Spoon (NET 25)
Startalk (GMA-7)
The Buzz (ABS-CBN)

Best Male Celebrity/Showbiz Oriented Talk Show Host

Butch Francsico, Startalk (GMA-7)
Joey de Leon, Mel and Joey (GMA-7)
Michael V, Pare And Pare (GMA-7)
Ogie Alcasid, Pare And Pare (GMA-7)
Raymond Gutierrez, Showbiz Central (GMA-7)
Ricky Lo, Startalk (GMA-7)
Vice Ganda, Gandang Gabi Vice (ABS-CBN)

Best Female Celebrity/Showbiz-Oriented Talk Show Host

Cristy Fermin, Paparazzi (TV5)
Gladys Reyes, Moments (Net 25)
Janice de Belen, Spoon (Net 25)
KC Concepcion, The Buzz (ABS-CBN)
Kris Aquino, Kris TV (ABS-CBN)
Mel Tiangco, Powerhouse (GMA News TV)
Toni Gonzaga, The Buzz (ABS-CBN)

Best Magazine Show

Ang Pinaka (GMA News TV)
Anggulo (TV5)
Brigada (GMA News TV)
Good News (GMA News TV)
Kapuso Mo Jessica Soho (GMA-7)
Rated K (ABS-CBN)
Tunay Na Buhay (GMA-7)

Best Magazine Show Host

Jessica Soho, Kapuso Mo Jessica Soho (GMA-7)
Korina Sanchez, Rated K (ABS-CBN)
Luchi Cruz-Valdes, Anggulo (TV5)
Rhea Santos, Tunay Na Buhay (GMA-7)
Rovilson Fernandez, Ang Pinaka (GMA News TV)
Susan Enriquez & Cesar Apolinario, I Juander (GMA News TV)
Vicky Morales, Good News (GMA News TV)

Best Horror/Fantasy Program

Oka2Kat (ABS-CBN)
Pidol Wonderland (TV5)
Regal Shocker (TV5)
Spooky Nights (GMA-7)
Wansapanataym (ABS-CBN)

Best News Program

24 Oras (GMA-7)
Aksyon TV (TV 5)
Balitanghali (GMA News TV)
Bandila (ABS-CBN)
Saksi (GMA-7)
State of the Nation (GMA News TV)
TV Patrol (ABS-CBN)

Best Male Newscaster

Anthony Taberna, Iba-Balita Ni Anthony Taberna (Studio 23)
Arnold Clavio, Balita Pilipinas Primetime (GMA News TV)
Julius Babao, Bandila (ABS- CBN)
Mike Enriquez, 24 Oras (GMA-7)
Noli de Castro, TV Patrol (ABS-CBN)
Raffy Tima, Balitanghali (GMA News TV)
Ted Failon, TV Patrol (ABS-CBN)

Best Female Newscaster

Ces Drilon, Bandila (ABS-CBN)
Jessica Soho, State of the Nation (GMA News TV)
Karen Davila, Bandila (ABS-CBN)
Korina Sanchez, TV Patrol (ABS-CBN)
Mel Tiangco, 24 Oras (GMA-7)
Pia Arcangel, Balitanghali (GMA News TV)
Vicky Morales, Saksi (GMA-7)

Best Public Affairs Program

Bawal Ang Pasaway (GMA News TV)
Face To Face (TV5)
Failon Ngayon (ABS-CBN)
Kasannga Mo Ang Langit (IBC-13)
Law Profile (UNTV 37)
Patrol Ng Pilipino (ABS-CBN)
The Bottom Line With Boy Abunda (ABS-CBN)

Best Public Affairs Program Host

Amy Perez, Face To Face (TV5)
Arlyn dela Cruz, Exclusive (Net25)
Boy Abunda, The Bottom Line With Boy Abunda (ABS-CBN)
Rey Langit & JR Langit, Kasannga Mo Ang Langit (IBC-013)
Ryan Chua, Zyann Ambrocio, Atom Araullo, Jenny Reyes, Gretchen Malalad, Apples Jalandoni, Dominic Almelor – Patrol Ng Pilipino (ABS-CBN 2)
Ted Failon, Failon Ngayon (ABS-CBN)
Winnie Monsod, Bawal Ang Pasaway (GMA News TV)

Best Lifestyle/Travel Show

Biyaheng Langit (IBC-13)
Eat More Fun In The Philippines (GMA News TV)
Landmark (Net 25)
Pinoy Adventure (GMA-7)
Travel: More Fun In The Philippines (GMA News TV)
US Girls (Studio 23)
Weekend Getaway (GMA News TV)

Best Lifesytle/Travel Show Host

Angel Aquino, Iya Villania, Cheska Garcia-Kramer, US Girls (Studio 23)
Kara David, Susan Enriquez, Raffy Tima, Mariz Umali, Cesar Aploinario, Maey Bautista, Alberto “Betong” Sumaya – Travel: More Fun In The Philippines (GMA News TV)
Drew Arellano, Weekend Getaway (GMA News TV)
Faye de Castro Umandal, Landmark (Net 25)
Ina Alegre, Carl Balita, Joy Belmonte – Thumbs Up (Studio 23)
Rey Langit, Biyaheng Langit (IBC-13)
Richard Gutierrez, Pinoy Adventure (GMA-7)

Best Documentary Program

I Witness (GMA-7)
Investigative Documentaries (GMA News TV)
Krusada (ABS-CBN)
Reel Time (GMA News TV)
Reporter’s Notebook (GMA-7)
SOCO (ABS-CBN)
Storyline (ABS-CBN)

Best Documentary Program Host

Gus Abelgas – SOCO (ABS-CBN)
Hosts & Anchors of ABS-CBN News And Current Affairs – Krusada (ABS-CBN)
Jiggy Manicad, Maki Pulido – Reporter’s Notebook (GMA-7)
Kara David, Howie Severino, Jay Taruc, Sandra Aguinaldo – I-Witness (GMA-7)
Luchi Cruz-Valdes – Journo (TV5)
Martin Andanar – Crime Klasik (Aksyon TV)
Paolo Bediones – USI (TV5)

Best Documentary Special

Cheche Lazaro Presents EDSA At Pinoy (ABS-CBN)
Dolphy: Hari Ng Komedya (ABS-CBN)
Maalaala Mo Kaya 20th Anniversary (ABS-CBN)
Oras Na (GMA News TV)
Philippine Treasures (GMA-7)
Sa Hapag Ng Mga Bayani (GMA News TV)
Sagwan Ng Tagumpay (Studio 23)

Best Morning Show

Good Morning Club (TV5)
Good Morning Kuya (UNTV 37)
Home Page (Net 25)
Kumare Klub (TV5)
Metro One (PTV 4)
Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)
Unang Hirit (GMA-7)

Best Morning Show Host

Alex Santos, Bernadette Sembrano, Anthony Taberna, Winnie Cordero, Andre Felix, Venus Raj, Iya Villania, Bianca Gonzalez, Gerry Baja, Ariel Ureta, Mj Felipe, Edmund Rosales – Umagang Kay Ganda (ABS-CBN)

Amy Perez, Tintin Bersola-Babao, Chiqui Roa-Puno – Kumare Klub (TV5)

Arnold Clavio, Ivan Mayrina, Lyn Ching-Pascual, Suzi Entrata-Abrera, Lhar Santiago, Rhea Santos-De Guzman Love Anover, Drew Arellano, Winnie Monsod, Pia Arcangel, Luanne Dy, Susan Enriquez, Connie Sison, Monica Verallo, Atty. Gabby Concepcion, Nathaniel “Mang Thanie” Cruz – Unang Hirit (GMA-7)

Daniel Razon, Rene Jose, Tony Arevalo, Beth Santiago, Lea Ylagan, Nica Alejar, Dondon Tenorio, Rolly Layug, Porky, Ponce, Minyong, Lyn Perez, Roberto “FPJ” Garcia, Pangyao, Mr. Bin, Rodel Flordeliz, Datgirl, Aldrin Solibet, Ronald Defeo – Good Morning Kuya (UNTV 37)

Issa Litton, Dianne Medina, Audrey Gorricetta, JC Tejano – Metro One (PTV 4)

Paolo Bediones, Martin Andanar, Cheryl Cosim, Chiqui Roa-Puno, Pat Fernandez, Shalala, Lucky Mercado, Amy Perez, Makata Tawanan, Tintin Bersola-Babao, Roda Magnaye, April Gustilo, Chef Raymar Reyes, Joseph Ubalde – Good Morning Kuya (UNTV 37)

Weng Dela Fuente, Alma Angeles, Nelson Lubao, Eduard Banez – Home Page (Net 25)

Special Awards

Ading Fernando Lifetime Achievement Award – Gloria Romero
Excellence In Broadcasting Award – Tina Monzon-Palma
Natatanging Alagad Ng Telebisyon – German Moreno

What's on your mind?